Såhär ser en smutsig kollektor ut
Partiklarna i luften laddas negativt och dras då till och fastnar på den positivt laddade kollektorn. Eftersom partiklar är väldigt små är smutsen till en början inte så lätt att se. Istället uppfattar man en skiftning i kollektorns färg innan det börjar lagras partiklar i tjockare lager så att partiklarna blir synliga för ögat. Hur smutsig kollektorn blir beror framförallt på hur förorenad miljön är där den placeras. Ju fler föroreningskällor desto snabbare blir kollektorn smutsig.
Bilderna nedan visar en kollektor från en skola i Stockholm city efter ca 2 veckors användning:
|
Rengör kollektorn såhär:
Om kollektorn inte blir ren trots att du har följt instruktionerna ovan kan du försöka med följande:
|
![]() |
Rengör jongeneratorn, koronanålarna och akrylstället
|
Viktigt!
- Du MÅSTE dra ut nätsladden och stänga av luftrenaren innan du rengör den.
- Tvätta INTE kollektorn i diskmaskinen.
- Använd INTE rengöringsprodukter som innehåller alkohollösningar, ammoniak eller alkaliska ämnen. De kan skada luftrenaren.
- Kollektorn bör rengöras ungefär varannan vecka eller vid behov. Kollektorn kan behöva rengöras oftare om den används i mycket förorenade miljöer.
- Täck aldrig över de tre hålen där koronanålarna sitter medan luftrenare är igång eftersom det kan blockera utsläpp av negativa joner.
Läs mer om LightAir-luftrenare